BM Genel Sekreteri’nden gıda güvenliği uyarısı!

BM Genel Sekreteri’nden gıda güvenliği  uyarısı!22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Uluslararası Günü, bu yıl “Çevrenin ihmal edilmesinin gıda güvenliği ve halk sağlığına etkileri” üzerine yoğunlaşıyor. Dünyanın gıda sisteminin giderek daha fazla bozulduğunu, milyarlarca insanın yeterli beslenme imkanına erişemediğini, üretilen gıdanın yaklaşık üçte birinin ya ziyan ya da israf edildiğini belirten BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Gıdayı üretme, işleme, taşıma, tüketme şekillerimiz ve ziyan edilen gıda, biyolojik çeşitlilik kaybına ve böylece iklim değişikliğine katkı yapıyor” dedi.

BM Genel Sekreteri António Guterres, 22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Uluslararası Günü dolayısıyla, bir mesaj yayınladı.
“Sağlıklı ekosistemlere ihtiyacımız var

Tek tek canlı türlerinden tüm ekosisteme uzanan bir yelpazede biyolojik çeşitliliğin insan sağlığı ve refahı için hayati önem taşıdığını vurgulayan Guterres, “İçtiğimiz suyun, yediğimiz gıdaların ve soluduğumuz havanın kalitesi doğanın sağlığının iyi olmasına bağlı. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşabilmemiz ve iklim değişikliği ile mücadele edebilmemiz için sağlıklı ekosistemlere ihtiyacımız var: Küresel ısınmayı sınırlamak için ortaya konması gereken katkının yüzde 37’sini sağlayabilirler” dedi.
“Ancak, dünya ekosistemleri daha önce görülmemiş tehditlerle karşı karşıya bulunuyor” diyen Genel Sekreter, Hükümetler Arası Bilim Politikası Platformu tarafından Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistemler konusunda yayınlanan son raporda, doğanın insanlık tarihinde görülmediği hızda tahrip olduğu uyarısı yapıldığına dikkat çekti.
Guterres, atmosferdeki zararlı karbondioksit gazlarını emen ormanların 290 milyon hektarlık bölümünün 1990 yılından bu yana kaybedildiğini, bir milyon bitki ve hayvan türünün yok olma riskiyle karşı karşıya bulunduğunu, balık stoklarının azaldığını ya da aşırı avlandığını söyledi.
Çevrenin ihmalinin gıda güvenliği ve halk sağlığına etkileri
Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanlar için bu durumun son derece vahim sonuçları olacağı uyarısında bulunan Antonio Guterres, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemlerle ilgili olumsuz gelişmelerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının yüzde 80’ine yönelik ilerlemeyi sekteye uğratacağının öngörüldüğünü belirtti ve “Bunun olmasına kesinlikle izin veremeyiz” dedi.
Bu yılki Biyolojik Çeşitlilik Uluslararası Günü’nün “çevrenin ihmal edilmesinin gıda güvenliği ve halk sağlığına etkileri” üzerinde yoğunlaştığını ifade eden Guterres, dünyanın gıda sisteminin giderek daha fazla bozulduğunu, milyarlarca insanın yeterli beslenme imkanına erişemediğini, üretilen gıdanın yaklaşık üçte birinin ya ziyan ya da israf edildiğini söyledi. Genel Sekreter “Gıdayı üretme, işleme, taşıma, tüketme şekillerimiz ve ziyan edilen gıda, biyolojik çeşitlilik kaybına ve böylece iklim değişikliğine katkı yapıyor” dedi.
Gıda güvenliği için hükümetlere çağrı
Bu durumu tersine çevirmek ve dönüşümü teşvik etmek için vakit geçirmeden harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Antonio Guterres, şöyle devam etti:
“Çevreye zarar veren uygulamalara son vererek, gıda sistemlerini çeşitlendirerek ve daha sürdürülebilir üretim ve tüketim modellerini teşvik ederek küresel sağlığı iyileştirebilir, gıda güvenliğini artırabilir ve iklim değişikliğine karşı dayanıklılığı güçlendirebiliriz.
Biyolojik Çeşitlilik Uluslararası Günü’nde herkesi, hükümetleri, iş dünyasını ve sivil toplumu, yegâne dünyamızın üzerindeki kırılgan ancak hayati öneme sahip yaşam ağını korumak ve sürdürülebilir şekilde yönetmek için acil olarak harekete geçmeye çağırıyorum.”
BM Genel Sekreteri António Guterres’in iklim değişikliğinin etkilerini gözlemlemek üzere Pasifik bölgesine yaptığı ziyaretinin son ayağını Vanuatu teşkil etti. UN Photo/Mark Garten
“İklim değişikliği ile mücadele herkesin ortak çıkarı”
BM Genel Sekreteri Guterres, Pasifik bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında da, iklim değişikliğiyle mücadelenin herkesin ortak çıkarı olduğunu söyledi.
Tüm dünyanın tehlike ile karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, karar alıcılardan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bilgiye dayalı seçimler yapmalarını isteyen Guterres, Pasifik Bölgesine yaptığı ziyaret sayesinde iklim değişikliğinin ada devletleri üzerindeki etkisini bizzat görme imkanı bulduğunu söyledi. “Bu ülkeler küresel iklim acil durumunun ortaya çıkmasına çok çok az etki yapmalarına rağmen en fazla etkilenenler” diyen Guterres, bazı ülkeler için iklim değişikliğinin şimdi varoluşsal bir tehdit olduğunu vurguladı.
İklim değişikliğini önlemede tüm dünyanın birlikte çalışması gerektiğini, bu adımların atılabilmesi için, enerji, taşımacılık, sanayi ve tarım alanlarında dönüşümü yaratacak politikaların belirlenebilmesini sağlayacak siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Genel Sekreter, iklim değişikliği konusunda acil olarak atılması gereken üç adımla ilgili mesajını, bir kez daha tekrarladı.
İlk olarak vergilerin maaşlardan çok karbon salınımına yönlendirilmesini isteyerek, “İnsanları değil, kirliliği vergilendirmeliyiz” diyen Guterres, ikinci olarak ise ülkelerden fosil yakıtları sübvanse etmeye son vermelerini istedi.
Guterres, “Vergiler kasırgaları şiddetlendirmek, kuraklığı ve sıcak hava dalgalarını yaygınlaştırmak, buzulları eritmek ve mercan resiflerini beyazlatmak için kullanılmamalı” dedi.
BM Genel Sekreteri, üçüncü olarak ise 2020 yılından sonra kömürle çalışan santral yapımına son verilmesi gerektiğini belirtti ve “İhtiyacımız olan yeşil ekonomi, gri ekonomi değil” dedi.
Guterres, açıklamalarına, “Pasifik bölgesini kurtarmak dünyayı kurtarmaktır” diyerek son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir